ANASAYFA » YANGIN EGITIMI
 • Yangın eğitimi


  Her iş yeri için en büyük tehlike kaynakları arasında gösterilen yangın riskine karşılık, Yöntem OSGB'nin akredite uzmanları tarafından verilecek eğitimle; kendi işletmenizde kendi personelinizden oluşturacağınız yangın söndürme ve acil müdahale ekibinizi kurabilirsiniz.


   

  İşyerlerinde apansız ortaya çıkan yangınlar; günümüzde işletmelerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Ekonomik ve sosyal kriterleri yönüyle gelişmiş ülkeler bu tür yangınlara daha hazırlıklı olmak için, çalışanlarına profesyonel eğitmenlerden ve eğitim kuruluşlarından modern eğitimler aldırarak, işyerlerini zamansız ortaya çıkan yangın felaketlerine karşı koruma yollarına gitmektedirler.

   

  Teknolojik gelişmelerin hızla ilerlediği zamanımızda yeni makinalar üretilmekte, yeni ürünler ortaya çıkmakta ve her yeninin hayatımıza getirdiği avantajlar beraberinde yeni riskler taşımaktadır. Yangın riskleri de bunlardan birisi olup işyerleri için maddi değeri ölçülemeyen kayıplarla, hem firma adına hem de milli ekonomiye çok büyük zararlar verebilmektedir. Firmalar bu tür tehlikeler için çoğu zaman işyerlerini sigortalatma yoluna gidip olası bir yangın sonrası maddi kayıplarını sigorta şirketlerinden tazmin edebilseler bile, bu tazmin süresi hem uzun bir süreç olmakta hem de yorucu ve uğraştırıcı bir çalışmanın nihayetinde gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bir işyerinin elde olmayan nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir yangın faciası nedeniyle bile kapanması neticesinde, yeniden faaliyete geçene dek, gerek çalışanlarını gerekse de müşterilerini rakip firmalara kaptırabileceğini unutmamak gerekir. Verilen sözlerin tutul(a)maması nedeniyle işletmenin maddi değerinin çok önünde gidenmarka değerinin zarar görmesi, o işletme için en büyük tehlikedir. Çoğu zaman da o firmanın amatör çalıştığının ve bu yüzden başına bu yangın felaketinin geldiği imajını oluşturur. Firma için bu maddi kayıpların daha ötesinde ise yangın esnasında yaşanabilecek can kayıpları en büyük handikap olarak görülmektedir. Yaşanan ve ülkemizin gündemine oturan son elim vaka olan SOMA faciası maalesef ki bu duruma hazin ve ibretlik bir örnek olarak karşımızdadır. Yangın vakalarında toplu can kayıplarının yaşanması nedeniyle her firma, işyerlerinde ortaya çıkacak yangınlardan çok büyük maddi ve manevi kayıplar vermekte, bu kayıpların telafisi bir daha mümkün olmamaktadır.

   

  Gelişmiş ülkelerde işyerlerinde ortaya çıkan yangın vakaları asgariye düşmüştür. Bu noktada, yangın vakalarının azalmasını; çalışanların yangın konusunda periyodik olarak eğitilmesi, profesyonel ekiplerden destek alınması, çalışanlar arasında yangın kültürünün oluşturulması gibi sebeplere bağlayabiliriz. İşyerlerinde eğitim alan bu personel aynı zamanda kendi konutlarında ve sosyal çevrelerinde de daha duyarlı olmakta, yangın risklerini görebilmekte, bilinçsiz uygulamalara müdahale edebilme yeteneği gelişmektedir. 6331 sayılı İSG kanunu yürürlüğe girene kadar işyerlerinde bir aksesuar gibi duran yangın tüplerini artık faal hale getirmek gerektiğini bilmemiz ve hepimizin farkına varmamız için bir facia mı olması lazım??? Kuytu köşeye atılmış olan ve birçoğu en son dolum tarihi geçeli yıllar olmuş bu yangın tüplerini artık ortaya çıkarıp işyerlerinde her ayrı birime en az 1 tane koyacak şekilde ve yeni dolumu yapılarak yerden 90 cm yüksekliğe asmamız gerekmektedir. Çalışan işçilerin hepsi için bu yangın tüplerini kullanabilecek eğitimler verilmesi gerekmektedir. Eğitim öncesi yangın söndürme ekipmanlarının eksiksiz olarak işyerinde bulundurulması gerekmektedir. Yapılan eğitimlerde, çalışanlara uygulamalı tatbikatların yanında, yangın anında panik yapılmaması, soğukkanlılıkla tahliye çalışmalarının yerine getirilmesi anlatılmalıdır. Yangın müdahale ve tahliye ekiplerinin oluşturulması ve bu ekiplere özel eğitimlerin verilmesi gerekir. İşyerlerinde yangın çıkma ihtimali bizlere çok düşük bir ihtimal olarak gelmemeli ve her çalışanın bu ihtimali özellikle ciddiye almasının bilincinin aşılanması gereklidir.

   

  İş sağlığı ve iş güvenliği eğitimlerinin güzide kurumu olan Yöntem Akademi İş Sağlığı ve İş Güvenliği Eğitim Merkezi; değerli hocalarımız ve İTFAİYE’ den akretide eğitmenleri gözetiminde sizler için profesyonelce teorik ve uygulamalı YANGIN EĞİTİMLERİvermektedir. Yangın eğitimini, Teorik Yangın Eğitimi ve Uygulamalı Yangın Eğitimi olarak iki ayrı şekilde isteğe göre verebilmekteyiz.

   

  1. Teorik Yangın Eğitimi

  Çalışan tüm personele(istendiği taktirde) yangın kültürünün aşılanması, yangın çıkma ihtimaline karşılık gerekli önlemlerin alınması, olası ortaya çıkan yangınlarda yapılması gerekenlerin anlatılması ve yangın esnasında yapılması gereken tahliyelerin yerine getirilmesi konusunda bilgilendirilmesi amacıyla teorik olarak yangın eğitimi verilmektedir.

   

   

  Eğitim süresi; 4 saat

  Katılımcı sayısı her grup için 30 kişidir.

  Eğitim konuları şunlardır;

   

   

  a)     Tehlikeli Maddeler ve İçerikleri

  b)     Yanma Kimyası ve Yangın

  c)     Evimizde ve İşyerlerimizde Yangın Risklerini Azaltma

  d)     Yangın Söndürme Güvenliği

  e)      Yangın Söndürme Kaynakları

   

   

  1. Uygulamalı Yangın Eğitimi

  Çalışan tüm personele(istendiği taktirde) yangın kültürünün aşılanması, yangın çıkma ihtimaline karşılık gerekli önlemlerin alınması, olası ortaya çıkan yangınlarda yapılması gerekenlerin anlatılması ve yangın esnasında yapılması gereken tahliyelerin yerine getirilmesi konusunda bilgilendirilmesi amacıyla teorik olarak yangın eğitimi verilmektedir. Bu eğitimlere ilave olarak,  gerçekleşen bir yangın olayında ev veya işyerinde ki mevcut yangın söndürme ekipmanlarının kullanılması ve yangına müdahale yöntemleri konusunda hem teorik hem de uygulamalı olarak eğitimler verilmektedir.

   

   

  Eğitim süresi; 8 saat

  Katılımcı sayısı her grup için 30 kişidir.

  Eğitim konuları;

   

   

  a)     Bina Analizi ve Tehlikeler

  b)     Yangın ve İnsan Sağlığı

  c)     Tehlikeli Maddeler ve İçerikleri

  d)     Yanma Kimyası ve Yangın

  e)     Yangının İlerlemesi ve Büyüme Evresi

  f)      Yangın Riskleri ve Alınacak Önlemler

  g)     Yangın Söndürme Kaynakları

  h)     Yangın Söndürme Güvenliği

  i)      Temel Tahliye Eğitimi

  j)      Ekip Liderleri ve Görevleri

  k)     Tatbikat ve Uygulama(Mevcut ekipmanın kullanımı, yangın tatbikatı, yangının söndürülmesi)