ANASAYFA » HIJYEN EGITIMI
 • Hijyen Eğitimi


  Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 282. Maddesi gereği Hijyen Eğitimi zorunlu tutulmuştur.


  Hijyen Eğitimi

   

  Hijyen Eğitimi 5 Temmuz 2013 tarihli ve 38698 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği gereği, uygulamadan kalkan portör muayenesi yerine Hijyen Eğitimi alma zorunluluğu gelmiştir. Eğitimler umumi hıfzıssıhha kanunu 282. Maddesi gereği 250-1000 TL arasında aylık ceza uygulanacak şekilde zorunlu tutulmuştur. Cezai kontrol il tarım, belediye zabıta ve il sağlık tarafından yapılacaktır. Eğitimler en az 8 saat olup en fazla 40 saat süreyle yapılmaktadır. Bir eğitim grubu en az 12 kişi ile açılıp, en fazla 50 kişiye aynı anda eğitim verilebilmektedir. Bir günlük eğitim sonunda sınav yapılıp MEB onaylı sertifika hazırlanmaktadır.

  Hijyen eğitimi(aşağıdaki sektörler için geçerlidir)

  a)      Gıda üretim ve perakende iş yerleri

  b)       İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri.

  c)       Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler

  d)      Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.

  Yasal dayanak: Umumi Hıfzıssıhha Kanunu

  ‘’Madde 282 – (Değişik: 23/1/2008-5728/48 md.)

  Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, 250 Türk Lirasından 1000 Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.’’

   

   

  Hijyen Eğitimi portör muayene zorunluluğunun kalkmasıyla onun yerine de gelmiş sayılabilir. Ancak dileyen portör muayenesi yapmak isterse, yapılmasında herhangi bir sakınca yada yasak yoktur.

   

  Bu eğitimi halk eğitim merkezlerinden de alabilirsiniz. Lakin İstanbul Gaziosmanpaşailçesinde yer alan Yöntem Akademi Hijyen Eğitim Merkezimikrobiyoloji uzmanlarıeğitmenleri görevlendirerek, hijyen eğitimini sizler için daha kaliteli ve daha faydalı hale getirmektedir. Gerek firmanızın uygun fiziki alanlarında gerekse de Yöntem Akademi’ nin modern ferah sınıflarında en güzel şekilde bu eğitimi alacak ve değerli personellerinizin birikimine bir ilave daha koyacaksınız. İş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimleri adaylarına eğitim veren, Çalışma Bakanlığından yetkili bir eğitim kurumu olmamızdan dolayı, eğitim kurumumuzda isg eğitimi almış biyolog sayısı 100’e yakındır. Bu biyologların içinde mikrobiyoloji alanında doktora yapmış olanlar bile mevcuttur. Sizler için en kaliteli eğitmenlerimizi getirip, çalışanlarınızın için sabah grubu ve akşam grubu şeklinde yapıp,  birkaç gruba aynı anda eğitim verip(tercih etmeniz halinde),  bu eğitimi tamamlayabileceğiz. Çalışanlarınızın bir kısmı tarafından angarya olarak görülebilecek bu eğitim, eminiz ki herkes tarafından beğenilip takdir görecek, hem ayırmış olduğunuz zamana değecek, hem de bu eğitime katılanların bilgi ve donanımlarına eğitim sonunda bir katkıda bulunmuş olacağız. Birlikte çalışabilmek için sizin de taleplerinizi dikkate alıp karşılıklı diyalog halinde bu eğitimi zahmetsiz sorunsuz vermeye hazır olduğumuzu belirtir, birlikte çalışabilmeyi ümidiyle iyi çalışmalar dileriz.